2016 ANNUAL POINTS TROPHIES AWARDED AT 2017 AGM

Trophy            Owner               Name of Dog/Bitch Points
Top Dog/ Bitch of the year Mr S & Mrs M Farleigh Ch Kinabula Bin There Done That  238
Leo of Eilack Trophy      
       
Dog scoring most points Mr H & Mrs C Catharell Faahac Free N’Easy JW 160
Red Tarka Shield      
       
Bitch scoring most points Mr S & Mrs M Farleigh Ch Kinabula Bin There Done That  238
Carridge Trophy      
       
Top Stud Dog of the year Mr S & Mrs A Pearce Ch Veldtkammer Worth Da Hassle 85
Ch Satnall Luke Trophy      
       
Top Brood Bitch of the year Mrs G Craven Ch Hespa Heloise 354
Ch Faahac Freya Rosebowl      
       
Top Puppy of the year Mr P & Mrs E Storey Kiromol Midsummer Spirit JW 84
Karebu Shield       & Mrs L Piehl    
       
Top Breeder of the year Mr P & Mrs E Storey Kiromol 451
Faahac Salver      & Mrs L Piehl    
       
Best Junior Warrant Winner Mr P & Mrs E Storey Kiromol Midsummer Spirit JW 59
Zakuli Shield & Mrs L Piehl    
       
Top Puppy Bitch of the year Mr P & Mrs E Storey Kiromol Midsummer Spirit JW 84
Mwenga Trophy & Mrs L Piehl    
       
Top Puppy Dog of the year Mr B & Mrs A Davis Hesslewell Heartthrob 77
Midlands & Northern Plaque      
       
Top Liver Nosed Dog/Bitch of the year Mr H & Mrs C Catharell Faahac Free N’Easy JW 160
Ch Faahac Faabu Plaque      
       
Top Veteran of the year Mrs L Piehl Ch Kiromol Kubwa Mno JW ShCM 52
Kwekwe Shield      
       
Best Open Show Winner of the year Mr A & Mrs A Murphy Diamondridge De Niro 168
The Ridgeback Cup      
       
Best Untitled Dog of the Year Mrs G Craven Hespa Henry Higgins JW 115
Kalkiri Khan Challenge Trophy & Mr J Mackfall    
       
Best Untitled Bitch of the Year Mr J Kirby Shingwidsi Tshadi Rose 75
Jo Hemstock Memorial Trophy & Miss H Mansfield    
       
Best Descendant of Ulundi Mr H & Mrs C Catharell Faahac Free N’Easy JW 160
Ushumba of Eilack      
Eileen Selby Memorial Trophy      
       
Best Group Placings Miss A Bates Uangalizi Stop Me If You Can at 16
Rooinek Darshiva Memorial Salver   Burnote  
       
Best Placed Stakes Winner Mrs K Hodge Colkeririn Face to the Sun JW 30
Ch Saragwe Saafiki at Faahac      
Memorial Trophy      
       
Best Descendant of Ch Vizara Shemesh Of Shabani Mrs G Craven Hespa Henry Higgins JW 137
Gill Regler Memorial Trophy & Mr J Mackfall    
     
 Best Descendant of Mingo of Mancross  Mrs G Craven  Hespa Henry Higgins JW  137
Footpath Trophy & Mr J Mackfall
   

 

The Annual Trophies below are awarded jointly by

Midlands and Northern Rhodesian Ridgeback Club and The Rhodesian Ridgeback Club of Great Britain

The Owlsmoor Trophy; –    A trophy to commemorate Cicely Hick of Owlsmoor Rhodesian Ridgebacks.

The Gunthwaite Trophy; – A trophy to commemorate Rosie Bates of Gunthwaite Rhodesian Ridgebacks and to be awarded to the Best Opposite Sex of the winner of the Owlsmoor Trophy.

 

The Criteria for both trophies is they will be awarded on a points basis, i.e. one point for a Challenge Certificate, plus one point for Best of Breed, plus another point for Best in Show.  NB – 1 point for Best in Show is only at Rhodesian Ridgeback Club Championship Shows, all points to be calculated in the UK. 

 The winners of the trophies will be agreed between the Committees of the Midlands and Northern Rhodesian Ridgeback Club and the Rhodesian Ridgeback Club of Great Britain.  The presentation of these trophies to take place at the AGM of M&NRRC or RRCGB.  The Club’s to rotate the honour of presenting the trophies beginning with the RRCGB in 2018.

 

Top winning Dog/Bitch Mr S & Mrs M Farleigh Ch Kinabula Bin There Done That  14
The Owlsmoor Trophy      
aka The Cecily Hick Memorial Trophy                  
       
Best Opp. Sex to The Owlsmoor Trophy Winner Mrs K Barnard Ch Jockular Lord Leonti At Tsjakka JW 8
The Gunthwaite Trophy      
aka The Rosie Bates of Gunthwaite      
Rhodesian Ridgebacks Memorial Trophy