2017 ANNUAL POINTS TROPHIES AWARDED AT 2018 AGM

2017 ANNUAL POINTS TROPHIES AWARDED AT 2018 AGM

 

Trophy            Owner Name of Dog/Bitch Points
Top Dog/ Bitch of the year Mrs M Farleigh Ch Kinabula Bin There Done That  445
Leo of Eilack Trophy    
     
Dog scoring most points  Mrs L Piehl Ch Kiromol Kubwa Mno JW ShCM 220
Red Tarka Shield    
     
Bitch scoring most points Mrs M Farleigh Ch Kinabula Bin There Done That  445
Carridge Trophy    
     
Top Stud Dog of the year Mrs L Piehl Ch Kiromol Kubwa Mno JW ShCM 38
Ch Satnall Luke Trophy    
     
Top Brood Bitch of the year Mr & Mrs P Storey & Mrs L Piehl Ch Kiromol Tallulah Belle JW 696
Ch Faahac Freya Rosebowl    
     
Top Puppy of the year Mrs J & Mr D Bates Gunthwaite Tickled Pink JW 118
Karebu Shield        
     
Top Breeder of the year Mr P & Mrs E Storey Kiromol 696
Faahac Salver      & Mrs L Piehl  
     
Best Junior Warrant Winner Mrs J & Mr D Bates Gunthwaite Tickled Pink JW 37
Zakuli Shield  
     
Top Puppy Bitch of the year Mrs J & Mr D Bates Gunthwaite Tickled Pink JW 118
Mwenga Trophy  
     
Top Puppy Dog of the year Mr & Mrs D Barnard Carlincox First Encounter 116
Midlands & Northern Plaque    
     
Top Liver Nosed Dog/Bitch of the year Mr H & Mrs C Catharell Faahac Free N’Easy JW ShCM
92
Ch Faahac Faabu Plaque    
Top Veteran of the year Mrs L Piehl Ch Kiromol Kubwa Mno JW ShCM 220
Kwekwe Shield    
     
 

Best Open Show Winner of the year

The Ridgeback Cup  Mr & Mrs B Davis  Hesslewell Heartthrob JW ShCM
212
     
Best Untitled Dog of the Year Mrs M Farleigh Kinabula Taking Chances 105
Kalkiri Khan Challenge Trophy  
     
Best Untitled Bitch of the Year Mrs J & Mr D Bates Gunthwaite Tickled Pink JW 70
Jo Hemstock Memorial Trophy  
     
Best Descendant of Ulundi Mr J Kirby & Miss H Mansfield Ch Shingwidsi Tshadi Rose 214
Ushumba of Eilack    
Eileen Selby Memorial Trophy    
     
Best Group Placings Mrs M Farleigh Ch Kinabula Bin There Done That  50
Rooinek Darshiva Memorial Salver  
     
Best Placed Stakes Winner Mr & Mrs D Barnard Carlincox First Encounter 75
Ch Saragwe Saafiki at Faahac    
Memorial Trophy    
     
Best Descendant of Ch Vizara Shemesh Of Shabani Mrs G Craven Ch Hespa Henry Higgins JW 166
Gill Regler Memorial Trophy & Mr J Mackfall  
   
 Best Descendant of Mingo of Mancross Mrs M Farleigh  Ch Kinabula Bin There Done That  459
Footpath Trophy
 

 

The Annual Trophies below are awarded jointly by

Midlands and Northern Rhodesian Ridgeback Club and The Rhodesian Ridgeback Club of Great Britain

The Owlsmoor Trophy; –    A trophy to commemorate Cicely Hick of Owlsmoor Rhodesian Ridgebacks.

The Gunthwaite Trophy; – A trophy to commemorate Rosie Bates of Gunthwaite Rhodesian Ridgebacks and to be awarded to the Best Opposite Sex of the winner of the Owlsmoor Trophy.

 

The Criteria for both trophies is they will be awarded on a points basis, i.e. one point for a Challenge Certificate, plus one point for Best of Breed, plus another point for Best in Show.  NB – 1 point for Best in Show is only at Rhodesian Ridgeback Club Championship Shows, all points to be calculated in the UK. 

 The winners of the trophies will be agreed between the Committees of the Midlands and Northern Rhodesian Ridgeback Club and the Rhodesian Ridgeback Club of Great Britain.  The presentation of these trophies to take place at the AGM of M&NRRC or RRCGB.  The Club’s to rotate the honour of presenting the trophies beginning with the RRCGB in 2018.

 

Top winning Dog/Bitch Mrs M Farleigh Ch Kinabula Bin There Done That  28
The Owlsmoor Trophy      
aka The Cecily Hick Memorial Trophy                  
       
Best Opp. Sex to The Owlsmoor Trophy Winner Mrs K Barnard Ch Jockular Lord Leonti At Tsjakka JW 9
The Gunthwaite Trophy  Mrs G Craven    
aka The Rosie Bates of Gunthwaite  & Mr J Mackfall  Ch Hespa Henry Higgins JW  9
Rhodesian Ridgebacks Memorial Trophy   JOINT WINNERS